МОРОЗОВ Андрій,
д. філос. н., доцент, професор кафедри філософських та соціальних наук Київського національного торговельно-економічного університету

НІГІЛІЗМ І ПСЕВДОДУХОВНІСТЬ:ЛЮДСТВО НА РОЗДОРІЖЖІ

Досліджено проблему негативних наслідків нігілістичного світогляду та шляхів їх компенсації. Ситуація "смерті бога", екзистенційного вакууму та релятивізації цінностей добра і зла приводить людину до роздоріжжя: або протистояти моральному хаосу через впровадження автономної нормативної етики (Кант), яка містить прихований тоталітарний потенціал, або вдаватися до сумнівних психоделічних псевдодуховних практик, де метафізична ностальгія за вищим смислом набуває антисоціальних деструктивних форм прояву.

Ключові слова:нігілізм, моральний хаос, категоричний імператив, метафізична ностальгія, психоделічні практики, псевдодуховність.